Tesla Model 3 SR Plus, 2020, с гаранция и автопилот.
Моделът SR+ (Standard Range Plus) беше „достъпният“ базов модел Model 3 на Tesla. Въпреки че не предлага същия пробег и производителност като модела Long Range, той предлага изключително добро съотношение цена-качество, по-ниски експлоатационни разходи и изненадващо висока ефективност.
Общ преглед на автомобила
| Характеристика | Подробности |
|---|---|
| Модел | Tesla Model 3 Standard Range Plus (SR+) |
| Година | 2020 |
| Задвижване | Единичен мотор, задно предаване (RWD) |
| Батерия | ~54 kWh (ефективен капацитет) (LFP или NCA – проверете датата на производство) |
| Оригинален пробег (WLTP) | ~409-424 км (в зависимост от типа батерия) |
| Реален пробег (2026) | ~330-370 км (лято) / ~250-290 км (зима) |
| Ускорение 0-100 км/ч | ~5.6 секунди |
| Максимална скорост | 225 км/ч |
| Ефективност | ~13-15 kWh/100 км (много ефективен) |
| Автопилот | Основен автопилот (включен – TACC + автоматично управление) |
| Гаранция | Активна (частична – вижте подробностите по-долу) |
| Бързо зареждане | Плащане за всяка употреба (няма безплатно бързо зареждане) |
Забележка относно батерията на моделите SR+ от 2020 г.: Ранните модели SR+ от 2020 г. използваха батерии NCA (никел-кобалт-алуминий). По-късно през 2020 г. (около октомври и след това) започнаха да се монтират батерии LFP (литиево-железо-фосфат). LFP батериите са по-тежки, но могат да бъдат зареждани до 100% всеки ден и имат по-дълъг живот на цикъла. Това е много важно – проверете типа на батерията на вашия автомобил.
Основно предимство #1: Изключително съотношение цена-качество (Достъпният Tesla)
Моделът SR+ от 2020 г. е най-евтиният Tesla, който можете да закупите, и въпреки това запазва усещането за модерен Tesla.
| Модел | Цена на употребяван автомобил (евро) | Обхват (реален) | Ускорение 0-100 км/ч |
|---|---|---|---|
| 2020 SR+ | €18,000-24,000 | 330-370 км | 5.6 секунди |
| 2019 LR | €22,000-28,000 | 460-510 км | 4.4 секунди |
| 2021 LR | €32,000-40,000 | 520-570 км | 4.4 секунди |
| 2024 Highland RWD | €40,000-45,000 | 480-520 км | 6.1 секунди |
Предимство: Можете да притежавате Tesla за под 20 000 евро. SR+ често е с 5000-10 000 евро по-евтин от модел Long Range от същата година, но предлага 80% от ежедневната функционалност. За много купувачи, допълнителният обхват на модела Long Range е излишен.
Основно предимство #2: Активна гаранция (Батерия и задвижващ механизъм)
Тъй като SR+ е модел от 2020 г., той все още има гаранционно покритие за най-скъпите компоненти.
| Тип гаранция | Срок | Статус (2026 г.) |
|---|---|---|
| Ограничена гаранция за нов автомобил | 4 години / 80 000 км | ❌ Изтекла |
| Батерия и задвижващ механизъм | 8 години / 160 000 км (SR+ има по-нисък лимит на километри от LR) | ✅ Активна до 2028 г. |
Какво означава това
| Компонент | Покрит от гаранцията? | Цена, ако гаранцията е изтекла |
|---|---|---|
| Високоволтова батерия (54 kWh) | ✅ Да (до 2028 г. или 160 000 км) | €8,000-12,000 |
| Заден двигател | ✅ Да (до 2028 г. или 160 000 км) | €4,000-6,000 |
| Всичко останало | ❌ Не | Варира |
Проверете внимателно пробега: Границата на гаранцията за модела SR+ е 160 000 км (а не 192 000 км, както при модела Long Range). Ако автомобилът има пробег >160 000 км, гаранцията за батерията/двигателя вече е изтекла.
Предимство: Имате около 2 години защита за батерията и двигателя (до 2028 г.). Това покрива най-сериозните повреди.
Основно предимство #3: Невероятна ефективност (Най-евтиният електромобил за експлоатация)
Моделът SR+ е един от най-енергийно ефективните електрически автомобили на пазара – дори по-ефективен от модела Long Range, тъй като е по-лек и има един двигател.
| Показател | 2020 SR+ | 2020 Long Range | Разлика |
|---|---|---|---|
| Ефективност (комбиниран цикъл) | ~13-15 kWh/100 км | ~16-18 kWh/100 км | SR+ използва с 15-20% по-малко енергия |
| Годишни разходи за енергия (15 000 км, €0.25/kWh, зареждане у дома) | €490-560 | €600-675 | Спестявате €100-150/година |
| Годишни разходи за енергия (15 000 км, €0.45/kWh, Supercharger) | €880-1,010 | €1,080-1,215 | Спестявате €200-250/година |
Предимство: Моделът SR+ струва по-малко на километър от всеки друг Tesla. За 5 години/75 000 км, спестявате €500-1000 за електроенергия в сравнение с модела Long Range, и още повече в сравнение с автомобил с бензинов/дизелов двигател.
Сравнение на разходите за експлоатация при реални условия (евро/100 км)
| Автомобил | Зареждане у дома (0,25 евро/kWh) | Суперзарядна станция (0,45 евро/kWh) | Бензин (1,70 евро/литър, 7 литра/100 км) |
|---|---|---|---|
| SR+ | €3.25-3.75 | €5.85-6.75 | Не е приложимо |
| Бензинова кола (например, Golf) | Не е приложимо | Не е приложимо | €11.90 |
| Дизелов SUV | Не е приложимо | Не е приложимо | €10.20-11.90 |
SR+ е приблизително 3 пъти по-евтин за експлоатация от бензинова кола, когато се зарежда у дома.
Основно предимство #4: Батерия LFP (ако закупите автомобил, произведен в края на 2020 г.)
От приблизително октомври 2020 г., Tesla започна да монтира батерии LFP (литиево-железо-фосфат) в моделите SR+, предназначени за Европа.
| Характеристика | Батерия NCA (началото на 2020 г.) | Батерия LFP (края на 2020 г.) |
|---|---|---|
| Максимален заряд на ден | Препоръчва се 80-90% | 100% всеки ден (без загуба на капацитет) |
| Брой цикли на зареждане | ~1500 цикъла до 70% | ~3000-5000 цикъла до 70% |
| Обхват (нов) | ~409 км | ~424 км (малко по-тежък, но с по-голям обхват) |
| Производителност при студено време | По-добро (по-лек) | По-лошо (необходима предварителна подготовка) |
Как да идентифицирате батерия LFP (края на 2020 г.)
| Метод | Индикатор за LFP |
|---|---|
| Екран за зареждане | Показва редовете „Дневен“ и „Пътуване“, но 100% е обозначено като „Дневен“ (без препоръка за 90%) |
| Екран за настройки на автомобила | Позволява ви да зададете лимит на зареждане до 100% с предупреждение само при използване на суперзарядна станция |
| Дата на производство | Октомври 2020 г. или по-късно (проверете рамката на шофьорската врата) |
Предимство на LFP: Можете да зареждате до 100% всеки ден, без да се притеснявате за износването на батерията. В рамките на 5-10 години, SR+ с батерия LFP ще запази обхвата си много по-добре от автомобил с батерия NCA.
Ако намерите SR+ от края на 2020 г. с батерия LFP, платете малка надценка (1000-2000 евро). Това си заслужава.
Основно предимство #5: Изненадващо бърз (5.6 секунди от 0 до 100 км/ч)
Много хора смятат, че „Стандартен обхват“ означава бавно ускорение. Това не е така.
| Автомобил | 0-100 км/ч | Съпоставим автомобил с двигател с вътрешно горене |
|---|---|---|
| 2020 SR+ | 5.6 секунди | VW Golf GTI (5.8-6.0 секунди) |
| 2020 Long Range | 4.4 секунди | Audi S3 / BMW M135i |
| 2024 Highland RWD | 6.1 секунди | VW Golf GTE |
Предимство: SR+ е наистина бърз. Незабавният електрически въртящ момент означава, че усещането за скорост е дори по-голямо от това, което показват цифрите – особено при ускорение от 0 до 60 км/ч в градски условия. Ще остави повечето спортни модели зад себе си на светофарите.
Реално наблюдение: SR+ е по-бърз от всеки друг SUV, който не е спортен (Tiguan, Q5, X3 и т.н.) и се справя добре с базовите спортни седани. За ежедневно шофиране, това е напълно достатъчно.
Основно предимство #6: Базов автопилот (Включен – без допълнителни разходи)
За разлика от FSD (който струва 7500 евро и повече), базовият автопилот е стандартна функция за всички модели 3 от 2020 година.
Какво включва базовият автопилот
| Функция | Включена? | Предимство |
|---|---|---|
| Адаптивен круиз контрол (TACC) | ✅ Да | Поддържа скоростта и разстоянието до автомобила пред вас. |
| Автоматично управление (задържане в лентата) | ✅ Да | Поддържа автомобила в центъра на лентата на магистралите. |
| Предупреждение за излизане от лентата | ✅ Да | Предупреждава, ако се отклоните от лентата без да подадете сигнал. |
| Автоматични дълги светлини | ✅ Да | Автоматично регулиране на фаровете. |
| Автоматични чистачки | ✅ Да | Сензорни чистачки, които се активират при дъжд. |
| Автоматична спирачка при спешни случаи | ✅ Да | Предотвратяване на сблъсъци. |
Какво БАЗОВИЯТ автопилот НЕ включва (функции на FSD)
| Функция | SR+ (Основен автопилот) | FSD (Пълен автопилот) |
|---|---|---|
| Автоматична смяна на лентата | ❌ | ✅ |
| Навигация с автопилот | ❌ | ✅ |
| Функция „Призоваване“ / „Интелигентно призоваване“ | ❌ | ✅ |
| Автоматично паркиране | ❌ | ✅ |
| Контрол на светофари / знаци „Стоп“ | ❌ | ✅ |
Защо основният автопилот е достатъчен за повечето шофьори
Намаляване на умората при шофиране по магистрала: TACC (адаптивен круиз контрол) + Автоматично управление покриват 90% от шофирането по магистрала (задържане в лентата + контрол на дистанцията).
Все още е необходимо да сменяте лентата ръчно – но това е незначително неудобство.
Допълнителните функции на FSD не са напълно използваеми в ЕС (ограничения на ниво 2, без автономно шофиране).
Заключение: За 18-24 хиляди евро, закупуването на автомобил с автопилот за магистрала е изключително изгодно. Не губите много, ако нямате FSD.
Основно предимство #7: По-ниски разходи за гуми и спирачки (задно задвижване + регенеративно спиране)
Моделът SR+ има няколко предимства пред модела Long Range по отношение на разходите.
| Компонент | SR+ (Задно задвижване) | Long Range (Задвижване на четирите колела) | Спестявания |
|---|---|---|---|
| Износване на гумите | По-ниско (по-малко въртящ момент, по-лек автомобил) | По-високо (агресивно ускорение, по-тежък автомобил) | ~200-400 евро/година |
| Износване на спирачките | Много ниско (регенеративно спиране) | Много ниско (регенеративно спиране) | Подобно |
| Смяна на гумите | На всеки 50-60 хиляди км (с ротация) | На всеки 35-45 хиляди км | ~300-500 евро за 3 години |
Предимство: SR+ е по-щадящ към гумите. Задните гуми все още се износват по-бързо от тези на автомобил със задно задвижване, но по-малко агресивно от тези на модела Long Range (който има моментален въртящ момент на четирите колела при потегляне).
Основно предимство #8: Електрически автомобил за ежедневно ползване с най-добро съотношение цена-качество
Нека сравним модела SR+ с други електрически автомобили, различни от Tesla, в същия ценови диапазон на употребявани автомобили (18-24 хиляди евро).
| Автомобил (модел 2020, цена на употребяван автомобил в евро) | Реален пробег | Ускорение от 0 до 100 км/ч | Мрежа за бързо зареждане |
|---|---|---|---|
| Tesla Model 3 SR+ | 330-370 км | 5.6 секунди | ✅ Tesla Supercharger |
| VW ID.3 Pure (58 kWh) | 300-340 км | 8.5 секунди | ❌ (IONITY, по-бавно, по-ненадеждно) |
| Renault Zoe R135 (52 kWh) | 280-320 км | 9.5 секунди | ❌ (CHAdeMO или CCS, бавно) |
| Nissan Leaf (40 kWh) | 180-220 км | 7.9 секунди | ❌ (CHAdeMO, остаряващ стандарт) |
| Hyundai Ioniq Electric (38 kWh) | 200-240 км | 9.0 секунди | ❌ (Бавно CCS) |
| Peugeot e-208 (50 kWh) | 240-280 км | 8.5 секунди | ❌ (Неравномерна мрежа за зареждане) |
Предимство: SR+ предлага по-голям реален пробег, значително по-бързо ускорение и, което е най-важното – достъп до мрежата на Tesla Supercharger (надеждна, богата и лесна за използване). За употребяван електрически автомобил под 25 хиляди евро, нищо друго не може да се сравни.
Основно предимство #9: Актуализации на софтуера на Tesla (Автомобилът се подобрява с времето)
Дори модел SR+ от 2020 година получава непрекъснати актуализации чрез безжична връзка.
| Тип актуализация | Примери |
|---|---|
| Подобрения на пробега | Tesla отключи допълнителен пробег за някои модели SR+ (първоначално 386 км → 409 км WLTP чрез софтуер) |
| Добавяне на функции | Камера за следене на мъртвата зона, Disney+, Zoom, Apple Music и др. |
| Подобрения в безопасността | Подобрена автоматична система за аварийно спиране, по-добър алгоритъм за разполагане на въздушните възглавници |
| Подобрения в зареждането | По-бърги криви на зареждане, подобрения в предварителното загряване. |
Предимство: Автомобилът ви от 2020 г. ще се представя по-добре през 2026 г., отколкото когато е бил нов. Нито една друга марка автомобили не предлага такова ниво на поддръжка на софтуера в дългосрочен план.
Основно предимство #10: Ниска обезценка (особено при моделите с LFP батерии)
Моделът SR+ вече е претърпял най-големия спад в стойността си.
| Година | Оригинална цена (€) | Цена през 2026 г. (€) | Обезценка |
|---|---|---|---|
| SR+ (NCA) - 2020 | €45,000-48,000 | €18,000-22,000 | 55-60% |
| SR+ (LFP) - 2020 | €46,000-49,000 | €22,000-25,000 | 50-55% |
| SR+ (LFP) - 2021 | €44,000-47,000 | €25,000-30,000 | 35-45% |
Предимство: Най-евтините модели SR+ (18-20 хиляди евро) са близо до дъното на кривата на обезценка. През следващите 3 години може да загубите само 3-5 хиляди евро от стойността му – много ниски разходи за притежание.
Основно предимство #11: Практичност (същата като при моделите с голям обхват)
Въпреки че е „евтиният“ модел, SR+ има идентично вътрешно пространство и товарен обем като моделите с голям обхват.
| Характеристика за практичност | SR+ | Long Range |
|---|---|---|
| Товарен обем | 542 литра | 542 литра |
| Преден багажник (Frunk) | 88 литра | 88 литра |
| Общ обем за съхранение | 630 литра | 630 литра |
| Пространство за краката на задните седалки | Идентично | Идентично |
| Сгъваеми задни седалки | Да (разделени на 60:40) | Да |
Предимство: Не губите товарен обем или пространство за пътниците, когато избирате по-евтиния модел. SR+ е толкова практичен, колкото и един семеен автомобил.
Основно предимство #12: По-ниски разходи за застраховка
SR+ е по-евтин за застраховане от модела Long Range (поради по-ниската мощност и по-ниската цена за подмяна на компоненти).
| Фактор, влияещ на застраховката | SR+ спрямо Long Range |
|---|---|
| Мощност (коне) | ~280 к.с. спрямо ~450 к.с. |
| Цена за ремонт (части на каросерията) | Еднаква |
| Цена за подмяна на батерията | По-ниска (54 kWh спрямо 75 kWh) |
| Риск от кражба | Един и същ (няма разлика) |
Предимство: Очаквайте да платите 10-20% по-малко за пълна застраховка в сравнение с модела Long Range. През 5 години това спестява 500-1000 евро.
Description in English
Tesla Model 3 SR Plus, 2020, with Warranty and Autopilot.
The SR+ (Standard Range Plus) was Tesla's "affordable" entry-level Model 3. While it lacks the range and performance of the Long Range, it offers exceptional value for money, lower running costs, and surprisingly strong efficiency.
Vehicle Overview
| Attribute | Details |
|---|---|
| Model | Tesla Model 3 Standard Range Plus (SR+) |
| Year | 2020 |
| Drivetrain | Single motor, rear-wheel drive (RWD) |
| Battery | ~54 kWh net (LFP or NCA – check build date) |
| Original WLTP Range | ~409-424 km (depending on battery type) |
| Realistic Range (2026) | ~330-370 km (summer) / ~250-290 km (winter) |
| 0-100 km/h | ~5.6 seconds |
| Top Speed | 225 km/h |
| Efficiency | ~13-15 kWh/100 km (very efficient) |
| Autopilot | Basic Autopilot (included – TACC + Autosteer) |
| Warranty | Active (partial – see details below) |
| Supercharging | Pay-per-use (no free Supercharging) |
Note on 2020 SR+ Battery: Early 2020 SR+ used NCA (Nickel-Cobalt-Aluminum) batteries. Later 2020 (around October+) received LFP (Lithium Iron Phosphate) batteries. LFP is heavier but can be charged to 100% daily and has longer cycle life. This matters greatly – check your car's battery type.
Key Benefit #1: Exceptional Value for Money (The Affordable Tesla)
The 2020 SR+ is the cheapest Tesla you can buy that still feels like a modern Tesla.
| Model | 2026 Used Price (€) | Range (realistic) | 0-100 km/h |
|---|---|---|---|
| 2020 SR+ | €18,000-24,000 | 330-370 km | 5.6 sec |
| 2019 LR | €22,000-28,000 | 460-510 km | 4.4 sec |
| 2021 LR | €32,000-40,000 | 520-570 km | 4.4 sec |
| 2024 Highland RWD | €40,000-45,000 | 480-520 km | 6.1 sec |
Benefit: You can own a Tesla for under €20,000. The SR+ is often €5,000-10,000 cheaper than a Long Range of the same year, yet offers 80% of the daily usability. For many buyers, the extra range of a Long Range is unnecessary.
Key Benefit #2: Active Warranty (Battery & Drive Unit)
As a 2020 model, the SR+ still has warranty coverage on the most expensive components.
| Warranty Type | Duration | Status (2026) |
|---|---|---|
| New Vehicle Limited Warranty | 4 years / 80,000 km | ❌ Expired |
| Battery & Drive Unit | 8 years / 160,000 km (SR+ has lower km limit than LR) | ✅ Active until 2028 |
What This Means
| Component | Covered? | Cost if Out of Warranty |
|---|---|---|
| HV battery (54 kWh) | ✅ Yes (until 2028 or 160k km) | €8,000-12,000 |
| Rear drive motor | ✅ Yes (until 2028 or 160k km) | €4,000-6,000 |
| Everything else | ❌ No | Varies |
Check mileage carefully: The SR+ warranty limit is 160,000 km (not 192,000 km like Long Range). If the car has >160,000 km, battery/drive warranty is already expired.
Benefit: You have ~2 years of battery and motor protection (until 2028). This covers the most catastrophic failure modes.
Key Benefit #3: Incredible Efficiency (Cheapest EV to Run)
The SR+ is one of the most energy-efficient EVs on the market – even more efficient than the Long Range because it's lighter and has a single motor.
| Metric | 2020 SR+ | 2020 Long Range | Difference |
|---|---|---|---|
| Efficiency (combined) | ~13-15 kWh/100 km | ~16-18 kWh/100 km | SR+ uses 15-20% less energy |
| Annual energy cost (15,000 km, €0.25/kWh home) | €490-560 | €600-675 | Save €100-150/year |
| Annual energy cost (15,000 km, €0.45/kWh Supercharger) | €880-1,010 | €1,080-1,215 | Save €200-250/year |
Benefit: The SR+ costs less per kilometer than any other Tesla. Over 5 years/75,000 km, you save €500-1,000 in electricity compared to a Long Range, and even more compared to petrol/diesel.
Real-World Driving Cost Comparison (€/100 km)
| Car | Home charging (€0.25/kWh) | Supercharger (€0.45/kWh) | Petrol (€1.70/L, 7L/100km) |
|---|---|---|---|
| SR+ | €3.25-3.75 | €5.85-6.75 | N/A |
| Petrol hatchback (e.g., Golf) | N/A | N/A | €11.90 |
| Diesel SUV | N/A | N/A | €10.20-11.90 |
The SR+ is ~3x cheaper to run than a petrol car when charging at home.
Key Benefit #4: LFP Battery (If You Get a Late 2020 Build)
From approximately October 2020, Tesla began fitting LFP (Lithium Iron Phosphate) batteries to SR+ cars destined for Europe.
| Feature | NCA Battery (Early 2020) | LFP Battery (Late 2020) |
|---|---|---|
| Daily charge limit | 80-90% recommended | 100% every day (no degradation penalty) |
| Cycle life | ~1,500 cycles to 70% | ~3,000-5,000 cycles to 70% |
| Full range (new) | ~409 km | ~424 km (slightly heavier, but more range) |
| Cold weather performance | Better (lighter) | Worse (preheating needed) |
How to Identify LFP Battery (Late 2020)
| Method | LFP indicator |
|---|---|
| Charge screen | Shows "Daily" and "Trip" lines, but 100% is marked as "Daily" (no 90% recommendation) |
| Vehicle settings screen | Allows you to set charge limit to 100% with warning only for Supercharger use |
| Build date | October 2020 or later (check driver's door jamb) |
Benefit of LFP: You can charge to 100% every day without worrying about battery degradation. Over 5-10 years, an LFP SR+ will retain range much better than an NCA car.
If you find a late 2020 SR+ with LFP battery, pay a slight premium (€1,000-2,000). It's worth it.
Key Benefit #5: Surprisingly Quick (5.6s 0-100 km/h)
Many people assume "Standard Range" means slow. It does not.
| Car | 0-100 km/h | Comparable Petrol Car |
|---|---|---|
| 2020 SR+ | 5.6 seconds | VW Golf GTI (5.8-6.0s) |
| 2020 Long Range | 4.4 seconds | Audi S3 / BMW M135i |
| 2024 Highland RWD | 6.1 seconds | VW Golf GTE |
Benefit: The SR+ is genuinely quick. Instant electric torque means it feels even faster than the numbers suggest – especially from 0-60 km/h in city driving. It will embarrass most hot hatches at traffic lights.
Real-world observation: The SR+ is quicker than any non-performance SUV (Tiguan, Q5, X3, etc.) and keeps up with entry-level sports sedans. For daily driving, it's more than enough.
Key Benefit #6: Basic Autopilot (Included – No Extra Cost)
Unlike FSD (which costs €7,500+), Basic Autopilot comes standard on all 2020 Model 3s.
What Basic Autopilot Includes
| Feature | Included? | Benefit |
|---|---|---|
| Traffic-Aware Cruise Control (TACC) | ✅ Yes | Maintains speed and distance to car ahead |
| Autosteer (lane keeping) | ✅ Yes | Keeps car centered in lane on highways |
| Lane departure warning | ✅ Yes | Alerts if you drift without signalling |
| Auto high beams | ✅ Yes | Automatic headlight dipping |
| Auto wipers | ✅ Yes | Rain-sensing wipers |
| Emergency braking | ✅ Yes | Collision avoidance |
What Basic Autopilot Does NOT Include (FSD features)
| Feature | SR+ (Basic AP) | FSD Car |
|---|---|---|
| Auto lane change | ❌ | ✅ |
| Navigate on Autopilot | ❌ | ✅ |
| Summon / Smart Summon | ❌ | ✅ |
| Autopark | ❌ | ✅ |
| Traffic light / stop sign control | ❌ | ✅ |
Why Basic AP is Enough for Most Drivers
Highway fatigue reduction: TACC + Autosteer handles 90% of highway driving (lane keeping + distance control).
You still need to change lanes manually – but that's a minor inconvenience.
FSD's extra features are not fully usable in the EU (Level 2 restrictions, no unsupervised driving).
Verdict: For €18-24k, getting a car with highway autopilot is exceptional value. You are not missing much by not having FSD.
Key Benefit #7: Lower Tire & Brake Costs (RWD + Regenerative Braking)
The SR+ has several cost-saving advantages over the Long Range.
| Component | SR+ (RWD) | Long Range (AWD) | Savings |
|---|---|---|---|
| Tire wear | Lower (less torque, lighter car) | Higher (aggressive launches, heavier) | ~€200-400/year |
| Brake wear | Very low (regen braking) | Very low (regen braking) | Similar |
| Tire replacements | Every 50-60k km (with rotations) | Every 35-45k km | ~€300-500 over 3 years |
Benefit: The SR+ is gentler on tires. The rear tires still wear faster than a front-wheel-drive car, but less aggressively than the Long Range (which has instant AWD torque from a stop).
Key Benefit #8: The "Best Value" Commuter EV
Let's compare the SR+ to non-Tesla EVs in the same used price range (€18-24k).
| Car (2020 model, used price €) | Realistic Range | 0-100 km/h | Supercharging Network |
|---|---|---|---|
| Tesla Model 3 SR+ | 330-370 km | 5.6 sec | ✅ Tesla Supercharger |
| VW ID.3 Pure (58 kWh) | 300-340 km | 8.5 sec | ❌ (IONITY, slower, less reliable) |
| Renault Zoe R135 (52 kWh) | 280-320 km | 9.5 sec | ❌ (CHAdeMO or CCS, slow) |
| Nissan Leaf (40 kWh) | 180-220 km | 7.9 sec | ❌ (CHAdeMO, dying standard) |
| Hyundai Ioniq Electric (38 kWh) | 200-240 km | 9.0 sec | ❌ (Slow CCS) |
| Peugeot e-208 (50 kWh) | 240-280 km | 8.5 sec | ❌ (Spotty charging network) |
Benefit: The SR+ offers superior real-world range, much faster acceleration, and most importantly – access to the Tesla Supercharger network (reliable, plentiful, easy to use). For a used sub-€25k EV, nothing else comes close.
Key Benefit #9: Tesla OTA Updates (Car Improves Over Time)
Even a 2020 SR+ receives continuous over-the-air updates.
| Update Type | Examples |
|---|---|
| Range improvements | Tesla has unlocked additional range for some SR+ cars (originally 386 km → 409 km WLTP via software) |
| Feature additions | Blind spot camera, Disney+, Zoom, Apple Music, etc. |
| Safety improvements | Improved automatic emergency braking, better airbag deployment logic |
| Charging improvements | Faster Supercharging curves, preconditioning improvements |
Benefit: Your 2020 car drives better in 2026 than it did when new. No other car brand offers this level of long-term software support.
Key Benefit #10: Low Depreciation (Especially LFP Models)
The SR+ has already taken its steepest depreciation hit.
| Year | Original Price (€) | 2026 Price (€) | Depreciation |
|---|---|---|---|
| 2020 SR+ (NCA) | €45,000-48,000 | €18,000-22,000 | 55-60% |
| 2020 SR+ (LFP) | €46,000-49,000 | €22,000-25,000 | 50-55% |
| 2021 SR+ (LFP) | €44,000-47,000 | €25,000-30,000 | 35-45% |
Benefit: The cheapest SR+ examples (€18-20k) are near the bottom of their depreciation curve. Over the next 3 years, you might lose only €3-5k in value – very low cost of ownership.
Key Benefit #11: Practicality (Same as Long Range)
Despite being the "cheap" model, the SR+ has identical interior space and boot capacity to the Long Range.
| Practicality Feature | SR+ | Long Range |
|---|---|---|
| Boot space | 542 litres | 542 litres |
| Frunk (front trunk) | 88 litres | 88 litres |
| Total storage | 630 litres | 630 litres |
| Rear legroom | Identical | Identical |
| Fold-flat rear seats | Yes (60:40 split) | Yes |
Benefit: You don't lose cargo space or passenger room by choosing the cheaper trim. The SR+ is just as practical as a family car.
Key Benefit #12: Lower Insurance Costs
The SR+ is cheaper to insure than the Long Range (less power, less expensive to replace).
| Insurance Factor | SR+ vs Long Range |
|---|---|
| Power (hp) | ~280 hp vs ~450 hp |
| Repair cost (body panels) | Identical |
| Battery replacement cost | Lower (54 kWh vs 75 kWh) |
| Theft risk | Same (no difference) |
Benefit: Expect to pay 10-20% less for comprehensive insurance compared to a Long Range. Over 5 years, this saves €500-1,000.















